doporučujeme
Novinka 6 –
30. 05. 18

Tokarcuk: Ve světě existuje univerzalismus a možná i nějaký nadčasový stav

Polská prozaička Olga Tokarczuk navštívila Měsíc autorského čtení v roce 2015 a setkání se čtenáři se uskutečnilo ve Vratislavi (Wroclaw). Autorka letos získala cenu Man Booker International Award, jedno z nejprestižnějších ocenění v literárním světě. Porota ocenila její knihu Bieguni – česky román vydalo nakladatelství Host pod názvem Běguni.

„Jsem první spisovatelka píšící v polštině, která získala mezinárodní cenu. Věřím však, že literatura je organismus, který se rodí v jednom jazyce a může se zrodit i v jiném,“ poznamenala autorka při slavnosti udělení ceny. „Tato kniha bude mimořádným zážitkem pro každého, kdo ji čte. Je to jako koutek plného potěšení,“ zopakovala předsedkyně poroty Lisa Appignanesi. 

Kniha vyšla v roce 2007 v Polsku. „Poláci mají ve Velké Británii dobré recenze a je o ně velký zájem. Pro mě to znamená, že ve světě existuje univerzalismus a možná i nějaký nadčasový stav – připomínka, že někde hluboko uvnitř naší duše jsme kočovníci, kteří neustále putují,“ uvedla autorka v rozhovoru v Gazetě Wyborczej.

Olga Tokarczuk se narodila v roce 1962 a je jednou z nejčtenějších a nejoceňovanějších současných polských spisovatelek. Mezinárodního úspěchu dosáhla třetí knihou Pravěk a jiné časy (1996; česky Host 1999, 2007), která byla oceněna prestižní Cenou Nadace Kościelských a cenou Paszport Polityki.

Za romány Běguni (2007; česky Host 2008) a Knihy Jakubovy (2014) získala nejsledovanější polskou literární cenu Nike. Podle morálního thrilleru Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých (2009; česky Host 2010) natočila režisérka Agnieszka Hollandová celovečerní film.

„Zajímá mě všechno pohraniční a neurčité. Je Kladsko německé, české nebo polské? Od každého trochu. Mám asi nějakou českou karmu, bydlím dvě stě metrů od české hranice, a čím jsem starší, tím ty vazby na českou stranu jsou silnější. Letos připravujeme polsko-český festival a otevřeme chlebovou cestu z Polska do Čech, inspirovanou původní stezkou, kudy se vozil chleba,“ uvedla v rozhovoru v časopise A2.