doporučujeme
Slovensko –
24. 04. 18

Spisovatel a režisér Peter Krištúfek se stal jednou z obětí nehody autobusu

Prozaik, básník, filmový a televízní režisér Peter Krištúfek zemřel ve věku 44 let. Informaci přinesl literární nakladatel Koloman Kertész Bagala, u něhož Krištúfek debutoval a který tomu autorovi vydal čtyři knihy.

Narodil se v roce 1973 v Bratislavě, kde vystudoval filmovou a televizní režii na VŠMU. Režíroval autrorské dokumenty i několik hraných filmů. Vydal sbírky poezie a prózy včetně několikasetstránkových románů. Za prvotinu Nepresné miesto (2002) získal prémii Ceny Ivana Kraska.

O románě Dom hluchého (2012) napsal Alexander Halvoník: „Svojou štruktúrou, ale najmä mysliteľským záberom je to jeden z najzložitejších románov, aký sa v posledných časoch objavil na literárnej scéne.“

Jako publicista skvěle komentuje, ale i pranýřuje nešvary ve slovenské společnosti. „Křičet a mlátit do stolu vypadá efektně jen těm, pro koho je křik a tryskání standard,“ trefně rozebírá předvolební manýry.

„Blíží se volby. Politici, kteří několik let sladce spali, se zvolna probírají. Cvičí si úsměvy a pod taktovkou reklamních mágů pózují ve správných barvách a ve skvělém osvětlení. Vyretušované tváře s dokonalou pletí. Zaplnily billboardy, špiní svět vizuálním smogem. Vaří guláše a usmívají se,“ líčí časy předvolební.

„Slibují, vždyť to nic nestojí. A my trpíme klasickou amnézií, protože jim věříme. Že všechno vyřeší a že konečně bude blahobyt. Že to dosud udělat nemohli, protože: špatná doba, klacky pod nohy, málo času, přechodné období, blablabla...“

Pridaj sa k nám, keď si rebel, je jeden z řady Krištúfkových dokumentů. Autor v něm nabídl zkušený a nebojácný pohled na současný politický extremismus na Slovensku. „Podle některých za všechno může Evropská unie, NATO, Židé nebo kapitalismus. Pridaj sa k nám, keď si rebel! zní ve filmu, který si klade ústřední otázku – kam se bude dál ubírat slovenská společnost?“ zaznělo v anotaci tohoto díla.