doporučujeme
Ukrajinská čítanka 13 –
28. 11. 18

Neštve ho politická ani ekonomická situace, protože svou zemi miluje

Oleksandr Irvanec se narodil v roce 1961 ve Lvově, ale vyrůstal v Rivném. Studoval na moskevském Literárním institutu. Je to ukrajinský spisovatel, básník a překladatel. Jeho první sbírka se jmenovala Ohniště v dešti (1986).

Spolu s J. Andruchovyčem a V. Neborakem v osmdesátých letech založil básnickou skupinu Bu-Ba-Bu, která svými odvážnými karnevalovými performancemi vstoupila do dějin ukrajinské literatury. „Po Bu-Ba-Bu se už v ukrajinské poezii mohlo psát o všem,“ poznamenal.

Později se stal autorem sci-fi románů – antiutopie Rivne/Rovno (2002), v němž předvídá rozdělení Ukrajiny na západní a východní, či Libenkraftovy nemoci (2010), jejíž zápletka s tajemnou nevyléčitelnou chorobou poněkud připomíná Čapkovu Bílou nemoc.

Literární noviny s ním pořídili rozhovor, který měl titulek: Váš jediný skutečný prezident byl Havel. „Bohužel hodně Ćechů si teď myslí to, co říká Zeman,“ poznamenal v něm.

Loni vydal Irvanec román Charkov 1938, který označil za „antiantiutopistický“. „Je to politická fikce, alternativní historie, zabývám se tím, co by bylo, kdyby,“ vysvětlil spisovatel.

„Mezi Čechy mám hodně přátel,“ naznačil v rozhovru. „Mám rád české spisovatele, Bohumila Hrabala nebo Michala Ajvaze, to je můj velký český bratr. Líbí se mi jeho povídková kniha Návrat starého varana.“

„No já mám svoji zemi hodně rád a nemůžu říct, že by mě něco štvalo. Takže mě neštve ani ekonomická, ani politická situace, protože svoji zemi miluju,“ odpověděl na otázku, jaká je situace na Ukrajině.

Spisovatel v rozhovoru odsoudil prezidenta Zemana za jeho postoj k anexi Krymu. A odmítl názor, že jeho postoj není všem Čechům milý. „Ale je to váš prezident... uvidíme, co bude dělat další prezident. Měli jste jediného důstojného prezidenta Václava Havla, ale ten už umřel. To byl skutečný prezident. Potom přišel Klaus, který se obracel zády k politice Evropské unie. Já to všechno vím, protože vaši politiku sleduji,“ uvedl.