Turecký učitel a prozaik Murat Özyaşar je rodák rodák z kurdské metropole Diyarbakiru. Narodil se v roce 1979, vystudoval turecký jazyk a literaturu na pedagogické fakultě Tigridské univerzity a deset let působil jako učitel na diyarbakirských předměstích. Se studenty vydával časopis Hişt Hişt.
Po neúspěšném pokusu o vojenský převrat byl v roce 2016 při rozsáhlých čistkách v Turecku zbaven svého učitelského místa a vězněn.
Povídky publikuje v předních tureckých literárních časopisech Varlik (Přítomnost) či Kitap-lik (Knih-ovna). Jeho knižní debut, Ayna Çarpmasi (Otřes zrcadla), mu vynesl obě nejprestižnější turecké literární ceny: Cenu Yunuse Nadiho a Cenu Halduna Tanera. Jeho druhá kniha se jmenuje Sari Kahkaha (Žlutý chechot).
Rozhovor s autorem vedla na letošním Měsíci autorského čtení v Ostravě Michaela Rožnovská. Murat Özyaşar patřil na festivale k těm tureckým literátům, kteří za své názory a texty pykali. „Očekáváme, že diváci budou chtít v debatách mluvit i o osobních příbězích autorů, a nebudeme se tomu bránit,“ pronesl v MF DNES ředitel festivalu Petr Minařík, když popisoval program letošního MAČe.
Murat Ozyasar tuzemským médiím popsal svůj pocit ze současného Turecka – jako by tam byla přítomna jakási válka. „Například tady mi došlo, že v Brně jsou všude odpadkové koše. A možná si to místní lidé neuvědomují, ale pro mě je to znamení, že tu nevybuchne žádná bomba. Na řadě míst v Turecku totiž žádné odpadkové koše nejsou, protože tam panuje strach, že by do nich někdo tu bombu dal,“ řekl v rozhovoru na iDNES.cz.
Nicméně se zoufalé životní situaci, v níž se zničehonic ocitl, snaží přetavit ve svůj prospěch. „Stav politických tlaků se teď při psaní paradoxně mění v jakousi výhodu. Protože člověk nepíše úplně otevřeně na rovinu, ale snaží se více dělat literaturu. Myslím, že ani pobyt ve vězení moji tvorbu zásadně neovlivnil. Před tím jsem dokonce napsal krátký text o věznění. A pak jsem si to sám prožil,“ uvedl v rozhovoru na internetovém serveru.