Kniha novináře Marka Švehly – Magor a jeho doba získala cenu Magnesia Litera pro objev roku. „Magor dal lidem návod, jak žít za normalizace svobodně, je obdivuhodné, že se nebál,“ vysvětlil autor hlavní poselství textu. Četl z něj úryvky při pouti letošním Mačem.
Švehla se narodil v roce 1966 v Jindřichově Hradci. Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Praze, pracuje jako novinář, nyní je reportérem týdeníku Respekt.
V Lidových novinách autor uvedl, že pro něho Jirous zůstává tajemnou postavou. „Například fakt, že přišel o svou ideální ženu – první manželku Věru – tím, že mu ji přebral jeho nejbližší kamarád Jiří Němec. Jirous se na něj přitom nejen nerozhněval, ale ještě víc se k němu poté přimkl. To jsou pozoruhodné okamžiky,“ zdůvodnil autor.
„Jako obdivovatel amerického způsobu psaní životopisů jsem se pokoušel o něco jiného: snažil jsem se maximálně potlačit svoji osobu a interpretaci a jen vyprávět příběh bohatý na detaily, které ho pomáhají oživit,“ popsal to, jak postavil příběh.
V rozhovoru pro Měsíc autorského čtení na večeru v Ostravě v červenci 2018 Marek Švehla popsal, co se mu líbí na redakce Respektu, ve kterém pracuje. „Lidi, novinařina, můj šéf...“
Vrátil se také k postavě Ivana Magora Jirouse. „Byl to hrdina mýho mládí, ale i později po revoluci, když už jsem byl dospělý. Byl to člověk, kterého jsem poznával až s postupem času a zjišťoval jsem, jak ovlivnil spoustu lidí, kteří se snažili o svobodnější způsob života.“
Přestože jeho kniha vyhrála, k literátům se Švehla moc nehlásí. „Mam pouze novinářské ambice. K těm ale patři i psaní knih. Nosím v hlavě nápady na dvě tři, teď ale bohužel nemám na tyhle projekty čas," prozradil v on-line rozhovoru na Respektu.