Narozen v přímořském městečku Poti v roce 1982. Na Iliově státní univerzitě v Tbilisi vystudoval anglický jazyk a literaturu, od roku 2003 publikuje v literárních časopisech překlady a recenze anglických a švédských textů. Přeložil dílo Strindberga, Ibsena i Shakespeara, stejně jako práci mnoha současných dramatiků. Je také přispěvatelem Královského divadla a v roce 2008 získal cenu za nejlepší divadelní hru festivalu Ardifest. První sbírku divadelních her vydal v roce 2010, o tři roky později mu byla udělena cena nezávislých divadel Durudži. Jeho hry byly uvedeny na scéně Rustaveliho divadla, Královského divadla a v divadlech v Batumi a Poti. V roce 2017 vydal svůj první román, který byl nedávno představen na tbiliském knižním veletrhu a slibuje být horkou novinkou současné gruzínské literatury.
Novinář, spisovatel a cestovatel. Ve svých reportážích se nevyhýbá nepříjemným tématům. Prezentuje názory lidí z rozdělených společenství a národů, nezapomíná na druhou stranu konfliktu. Nesnaží se zobecňovat, nevyjadřuje se obvyklým reportérským jazykem, neposkytuje odpovědi na některé otázky, ale vybízí čtenáře k vlastnímu porozumění problému. Laureát Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego za knihu Pochówek dla rezuna. V březnu 2017 publikoval knihu Krzyżyk niespodziany. Czas Goralenvolk, kterou napsal společně s Bartłomiejem Kurasiem.
Spisovatelka, dramatička a literární kritička. Působí jako redaktorka v gruzínském literárním časopise Akhali Saunje. Její dílo se objevilo v celé řadě gruzínských literárních periodik a hru Manželky se chystají zradit uvedlo Národní divadlo Šoty Rustaveliho v Tbilisi. Účastní se projektu Živé knihy, organizovaného gruzínským Ministerstvem kultury a ochrany památek. V letošním roce byla také pozvána, aby přednesla příspěvek o post-sovětské gruzínské literární tvorbě na konferenci organizované Národním institutem pro orientální jazyky a civilizace v Paříži. Její povídky, hry a básně byly přeloženy do ruštiny, angličtiny, francouzštiny, češtiny, polštiny, slovenštiny a ukrajinštiny. Autorka své postavy „tvaruje odvážně a s mistrným umem. Odhaluje emoce a pojmenovává bolestivé pocity, které se buď táhnou časem, nebo se v krátkých okamžicích hrnou na jedno místo“.
Historik, novinář, reportér, analytik specializující se na problematiku severního a jižního Kavkazu. Publikoval mimo jiné v týdeníku Razem, v Gazetě Wyborczé, Wprost, Rzeczpospolité či Tygodniku Powszechnym. V letech 2002–2007 zastával funkci prvního tajemníka a posléze poradce na Velvyslanectví Polské republiky v Baku. Byl členem expertního týmu při EU, který šetřil okolnosti války v Gruzii v roce 2008. V letech 2014–2015 byl členem představenstva Nadace mezinárodní solidarity. Pracuje ve Středisku východních studií. V roce 2011 byl finalistou Ceny Ryszarda Kapuścińského a byl nominován na literární cenu Nike. V roce 2013 obdržel Cenu Beaty Pawlak. Je autorem řady knih a analytických publikací (Planeta Kaukaz [Planeta Kavkaz], Toast za przodków [Přípitek na předky], Abchazja [Abcházie]) a scénáře k dokumentárnímu filmu Boskość J. W. Stalina w świetle najnowszych badań [Božství J. V. Stalina ve světle nejnovějších výzkumů] věnovanému hledání identity postsovětské Gruzie. V dubnu 2017 vyšel druhý dotisk knihy Abchazja.
Narozen 1964 v Brně. Do roku 2006 Pluháček. Šest let strávil na vojenských školách, poté prošel různé profese. V letech 1992–2005 vedl nakladatelství Petrov, kde vyšlo na tři sta padesát titulů zejména původní české beletrie. Od roku 2006 vede nakladatelství Druhé město. Významný organizátor kulturního života (slam poetry, Poezie bez hranic, Loď literátů, Neon ad.). Autorsky se věnuje fejetonu (Plachý milionář přichází, 2006), poezii (např. Hubená stehna Twiggy, 2010) a zejména próze: po novele Lázně (1998) následovaly romány Lucka, Maceška a já (2009) a Básník (2014) a sbírka povídek Jeden z milionu (2016).