Rodačka z Mallorky, významná španělská spisovatelka Carme Riera, je jako jedna z mála žen členkou Španělské královské akademie. Živí se jako profesorka literatury na univerzitě v Barceloně. Carme Riera na MAČi rozprostřela téma ženské samoty, stáří i krize hodnot.
V roce 2017 vyšla její nejnovější kniha Las últimas palabras (Poslední slova), která má spojitost s českými dějinami a věnuje se zajímavé osobě arcivévody Ludvíka Salvátora Habsburského (1847–1915), který proslul jako cestovatel, etnograf, geograf a spisovatel.
Na MAČi četla povídku Je tam Angela?, jejíž hrdinkou je osamělá stará paní, která si přeje mít kamarádku. Na ciferníkovém telefonu náhodně vytáčí čísla a navazuje kontakt. Jak by se asi proměnila situace z povídky, kdyby se odehrávala v dnešní době a protagonistka měla k dispozici Facebook, napadlo potom přítomné v diskusi s autorkou.
A na řadu přišla i bolestivá pravda o povaze současnosti. „No es mundo para los viejos – Dnešní svět není pro staré… To nejskvělejší v životě se odehraje do věku 12 let, protože dítě vnímá prožitky intenzivněji,“ řekla. Jedním z dotazů byla i myšlenka, zda se Morava podobá její Katalánii. „Pouze s tím rozdílem, že Morava není autonomní oblastí,“ odpověděla Katalánka.
Carme Riera měla v dětství pocit, že se nepodobá své překrásné mamince a že není její dcera. Obávala se navíc toho, že jí vyroste knír jako jejímu otci.