doporučujeme
MAČ 2018 43 –
02. 08. 18

MAČ 2018 opouští také Ostravu: tureckého hosta doprovodí Eva Turnová

Sedat Demir
02. 08. – 19:00 – Ostrava

03. 08. – 19:00 – Košice
04. 08. – 20:30 – Lvov

Prozaik, překladatel, nakladatel, narozen 1975 sto čtyřicet kilometrů na severovýchod od Ankary v osmdesátitisícovém Çankırı. Na Istanbulské univerzitě vystudoval žurnalistiku, léta se živil jako redaktor a překladatel, nakonec založil úspěšné nakladatelství Dedalus, které dnes řídí. Publikuje recenze a povídky v předních tureckých časopisech Varlık [Přítomnost], Kitap-lık [Knih-ovna], Notos, Radikal či Cumhuriyet Kitap [Literární příloha deníku Republika]. Před dvěma lety vydal povídkovou knížku Küçuk Paris Fena Öksürüyor [Malá Paříž ztěžka kašle] a je autorem obsáhlé studie o Umbertu Ecovi.

Eva Turnová
02. 08. – 20:30 – Ostrava

Narozena 1966 v Praze. Hraje na baskytaru, píše texty a drobnou publicistiku, skládá a překládá. Vystudovala anglický a český jazyk na Univerzitě Karlově. Působila v kapelách Odvážná srdce, DG 307 a Půlnoc; od počátku nového tisíciletí je aktivní v The Plastic People of the Universe a pod hlavičkou vlastního projektu Eturnity. Vydala šest knih svých sloupků publikovaných původně v týdenících Instinkta Reflex: Turnový háj I až VI.

Martin C. Putna
02. 08. – 18:00 – Košice

03. 08. – 19:00 – Lvov

Narozen 1968 v Písku. Vystudoval klasickou filologii na Univerzitě Karlově. V roce 2013 jmenován profesorem sociální a kulturní antropologie. Věnuje se literární historii a překladu, jako moderátor spolupracuje s rozhlasem a televizí, působí jako pedagog Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Vydal na třicet knižních publikací, mj. román Kniha Kraft (1996), portrétní rozhovor Vždycky v menšině (2013), a zejména dvě trilogie: první sleduje českou katolickou literaturu v letech 1848–1989 (1998, 2010, 2017), druhá pak kulturní dějiny americké, ruské a středoevropské religiozity (2010, 2015, 2018).

Tarık Tufan
02. 08. – 19:00 – Košice
03. 08. – 20:30 – Lvov

Prozaik, esejista, scenárista. Narodil se roku 1973 v Istanbulu a na tamější univerzitě vystudoval filozofii a sociologii. Je mimo jiné autorem scénáře k akčnímu seriálu Mahşer (Den posledního soudu) nebo filmovému dramatu Yozgat Blues, které získalo hlavní cenu na nejprestižnějším tureckém mezinárodním filmovém festivalu v Adaně. Publikoval sedm knih, například romány Hayal Meyal (Mlhavě), Şanzelize Düğün Salonu (Svatební salon Champs-Élysées) nebo svazek esejů Bir Adam Girdi Şehre Koşarak (Jeden muž vběhl do města). „Už léta píšu příběhy cizinců, kteří se někde ocitli tváří v tvář místním lidem a zvykům. Ať už ale vyprávím o čemkoli, vždy sleduji velmi osobní linku, zajímá mě hledání sebe sama, ta usilovná snaha najít znovu to, co se kousek po kousku vytrácí, když člověk ve svém životě znejistí,“ podotýká Tufan ke své tvorbě.

Ostap Drozdov
02. 08. – 19:00 – Lvov

Spisovatel, novinář, populární moderátor politických talk show. Narodil se roku 1979 ve Lvově, na tamní univerzitě vystudoval žurnalistiku a pracoval pro prestižní tištěná média. Od roku 2007 působí v nezávislém mediálním holdingu ZIK, na jehož televizním kanále v posledních čtyřech letech uvádí vlastní pořad „Drozdov“. Je autorem dvou románů s názvy č. 1 a č. 2. První z nich opatřil podtitulem „Román-výbuch“, který vystihuje jak autorovu literární metodu, tak účinek knihy na veřejnost. „Spisovateli Ostapu Drozdovovi jsou těsné stránky románů, stejně jako se Drozdov moderátor cítí stísněně v televizních studiích. Snaží se všechny naplnit sebou, snaží se vypovídat, vyprávět bezpočet příběhů, které se tak či onak spojí v jeden mocný sbor hlasů. V časech naprosté anémie ukrajinské literatury Drozdov působí jako šprýmař, provokatér a poslední naděje na návrat pasionarity v literatuře,“ píše literární kritik Andrij Drozda.

Yadé Kara / Z R U Š E N O
02. 08. – 20:30 – Lvov

Německá prozaička tureckého původu, narozena 1965 v Çayırlı ve východním Turecku. Vyrůstala v Západním Berlíně, na tamější Svobodné univerzitě vystudovala anglistiku a germanistiku. Žila v Londýně, Istanbulu, Hongkongu, živila se jako herečka, učitelka a novinářka. Dnes je zpět v Berlíně, píše eseje pro noviny, časopisy a rozhlas, moderuje debatní pořady. Knižně dosud publikovala dvakrát: za román Selam Berlin, který nahlíží město a pád berlínské zdi očima tureckého imigranta, získala prestižní Německou knižní cenu. Na úspěch prvotiny navázala volným románovým pokračováním Café Cyprus. Sama autorka o knize říká: „Z širšího pohledu je to vývojový román, příběh mladého muže, berlínského Turka, který odjede žít do Londýna, porovnává všechny tři kultury, a to jej formuje.“